Manapság a bűnözők egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak az autólopáshoz, és sok esetben a tulajdonosok észre sem veszik, hogy veszélyben van a járművük. A legmodernebb távirányítós és kulcs nélküli rendszerek sem nyújtanak tökéletes védelmet – sőt, sok esetben éppen ezek teszik könnyebbé a tolvajok dolgát.
A kulcs nélküli indítással ellátott autók legnagyobb gyengesége, hogy a távirányító folyamatosan sugározza a jelet – ezt használják ki a tolvajok. Egy kütyüvel egyszerűen felerősíthetik a kulcs által sugárzott jelet (például a házban van a kulcs, az autó pedig a kapuban áll), így az autó azt hiszi, hogy a kulcs a közelben van és kinyílik, és be is indul, hiszen azt hiszi, hogy a kulcs a sofőrrel együtt „beszállt” az autóba.
A tolvajok ilyenkor két eszközt használnak: az egyik a kulcs közelében van, a másik az autó mellett.
De van megoldás az ilyen trükkös tolvajok ellen:
- tároljuk a kulcsot otthon egy Faraday-tokban vagy fémdobozban, amely blokkolja a rádiójelet,
- ne hagyjuk a kulcsot az ajtó közelében vagy az ablak mellett, inkább vigyük be mélyebben a házba.
Ha járművünk és kulcsunk nem tudja a kulcs nélküli nyitást és indítást, de távirányítós központi zárja van, a tolvajok ez esetben olyan eszközt használnak, amely rögzíti a távirányító által az autónak küldött egyedi rádiójelet, majd ezt később visszajátsszák, már nyílik is az autó. Az ilyen kulcsoknak a jelét akár 100-150 méterről is be lehet mérni, szóval még csak közel sem kell merészkednie a bűnözőknek.
Ennek kivédésre van egy igen olcsó megoldás
Az utóbbi hetekben több külföldi oldalon is olvasható volt, hogy a tulajdonosok, akik féltik az ilyen jellegű lopásoktól autóikat, egyszerűen alufóliába tekerik a slusszkulcsot. Kíváncsiak voltunk, tényleg működik-e ez, szóval kipróbáltuk:
Szóval a kulcs nélküli indítórendszerek kiskaput adnak az autótolvajoknak, de vannak autók, amelyeknél elég egy gombot kétszer megnyomni a tolvajok ellen. Nemrég írt róla a Vezess: